2021-ban megrendezett programjaink
Hang-rend összefoglaló, élménybeszámoló
Novemberi szakmai napunkról Bogdány Aliz, a ceglédi Erkel Ferenc AMI Albertirsai Tagintézményének Tagintézmény-vezetÅ‘je készített összefoglalót, melyet a lenti linkre kattintva olvashatnak el.
​
A Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola közleménye az V. Gyermek- és Ifjúsági Kamarazenei Fesztivállal kapcsolatban
Annak érdekében, hogy versenyünket az eredetileg meghirdetett körülmények között, hagyományos módon tarthassuk meg, a versenyt 2022. január végére halasztjuk.
Új dátum: január 28-30. Az eredeti határidÅ‘ig beadott jelentkezési lapok érvényesek lesznek, de január 15-ig módosíthatóak (darabok, résztvevÅ‘k stb).
További információk: kzmk.hu, gulyas.csilla@kzmk.hu
https://kzmk.hu/iskolai-versenyek
​
​
V. Gyermek- és Ifjúsági Kamarazenei Fesztivál
Időpont: 2021. december 3-5.
Helyszín: Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Katolikus Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Szakgimnázium, 1015 Budapest, Toldy Ferenc utca 28-30.
A Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola szervezésében ötödik alkalommal kerül megrendezésre a Gyermek- és Ifjúsági Kamarazenei Fesztivál. A háromnapos találkozó részleteirÅ‘l ezen a linken olvashatnak.
Várják duók, triók, kvártettek és kisegyüttesek jelentkezését, valamint idén elÅ‘ször, sokak kérésére, nevezhetnek zenei szakgimnáziumi növendékek is.
A jelentkezési lap az iskola honlapjáról október 1-tÅ‘l lesz letölthetÅ‘. www.kzmk.hu
További kérdéseket a Fesztivál szervezÅ‘je, Gulyás Csilla várja a gulyas.csilla@kzmk.hu címen.
​
A ZeTa adatbázisának bÅ‘vítése és frissítése - kérdÅ‘ív
​
Kedves Kollégák!
Addig is, amíg nem tudunk személyesen találkozni programjainkon, koncerteken, azon dolgozunk, hogy a visszatérés után hatékonyabban tudjunk kommunikálni tagjainkkal, minél több olyan programot tudjunk szervezni, amely széleskörű érdeklÅ‘désre tarthat számot. Ennek egyik lépéseként az adatbázisunkat szeretnénk kibÅ‘víteni, a meglévÅ‘ adatainkat frissíteni. Készítettünk egy kérdÅ‘ívet, melyet a mellékelt linken találtok. Arra kérünk Benneteket, hogy minél többen töltsétek ki, ezzel segítve szervezetünk hatékonyabb munkáját.
A kérdÅ‘ív linkje:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGtP5AmcQdOtG8ClixvB5WGFvNjftiKPzgne1ZTXTYRUTucw/viewform?usp=sf_link
A kérdÅ‘ívben megadott adatokat harmadik félnek nem adjuk át, azokat csak a ZeTa és tagjai közti kommunikáció során használjuk.
Segítségeteket elÅ‘re is nagyon köszönjük!
2021-ben megtartott online események
Új zenetanítási modellek a Kodály-koncepció szellemében - online konferencia
A Zeneakadémia online zenepedagógiai konferenciát szervez a MTA-LFZE Aktív Zenetanulás Kutatócsoport 2016 és 2020 között végzett kutatásainak eredményeirÅ‘l.
IdÅ‘pont: 2021. március 27. 9:00-15:00
​
A részletes tájékoztatót ezen a linken találják. A webinarra elÅ‘zetes regisztráció szükséges, melyet a tájékoztató elsÅ‘ oldalán találnak keretbe foglalva.
Hangtechnikai workshop - Hogyan készítsünk jó minÅ‘ségű zenei felvételeket?
Jelenleg szinte minden az online térbe szorult, így a zenei versenyek is, ezért fontos, hogy az elküldendÅ‘ hangfelvételek minél jobb minÅ‘ségűek legyenek. Ebben nyújt segítséget a szentendrei Vujicsics Tihamér Alapfokú Művészeti Iskola 10 órás továbbképzése.
IdÅ‘pont: 2021. március 10.
Helyszín: 2000 Szentendre, Duna korzó 24.
A részletes tájékoztatót ezen a linken találják, de itt is utána tudnak nézni a tanfolyamnak.
Ez történt még 2021-ben
120 órás, ingyenes továbbképzés - Társhangszer módszertana
​
Szeretnénk felhívni a kedves Kollégák figyelmét az Emberei ErÅ‘források Minisztériuma támogatásával induló, 120 órás, ingyenes továbbképzésre. A továbbképzés célja, hogy azok a tanárok, akik a diplomájukban szereplÅ‘ tanítható hangszer mellett társhangszereket is oktatnak, elsajátítsák a társhangszerek módszertanát.
A 2022/2023-as tanévtÅ‘l csak azok a tárgyak taníthatók, amelyeknek módszertani ismereteivel rendelkezik a kolléga.
Mellékeljük a szervezést és lebonyolítást végzÅ‘ Metronóm Kht. tájékoztató levelét.
​
Pályázati felhívás
A Magyar Művészeti Akadémia pályázata a művészeti területen tevékenységet végzÅ‘ természetes személyek részére, művészeti tevékenységükhöz kapcsolódó költségeik támogatására.
​
A pályázat részleteit itt találhatóak:
https://www.mma.hu/palyazatok/-/content/10180/1/palyazati-kiiras-mma-21-mh750-
Virtuózok V4+ - Nemzetközi Tehetségkutató Műsor
A Virtuózok V4+ nemzetközi produkció idén is várja a fiatalok jelentkezését, akik szeretnék megmutatni és összemérni zenei tudásukat a Visegrádi Négyek + Horvátország komolyzenei versenyzÅ‘ivel. A 2016 óta létezÅ‘ tévéműsor tavaly nemzetközi porondra lépett, így egyszerre 5 országban láthatták a nézÅ‘k az 5 ország 20 versenyzÅ‘jét felvonultató egyedülálló tehetéségkutató tévéműsort. Az egyes epizódok megtekinthetÅ‘k a Virtuózok Youtube csatornáján.
A jelentkezés részleteit ezen a linken olvashatják: VIRTUÓZOK V4+
A műsorról bÅ‘vebben itt tudnak tájékozódni: VIRTUÓZOK TV MÅ°SOR
​
SzÅ‘nyi Erzsébetre emlékezünk
​
A Zenetanárok Társasága nagy örömmel ajánlja minden kolléga figyelmébe a
dr. Márkusné Natter-Nad Klára szerkeztésében megjelent könyvet SzÅ‘nyi ErzsébetrÅ‘l.
A képre kattintva a borítót nagyobb méretben is megtekinthetik.
Erre a szövegre kattintva beleovashatnak a könyvbe.
​
Elhunyt Soproni József
​
​
"Elhunyt Soproni József, a Zeneakadémia volt rektora, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas zeneszerzÅ‘-zenepedagógus, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa.
Az elhunyt zeneszerzÅ‘ Sopronban született 1930-ban, ott kezdett zongorázni hatévesen, késÅ‘bb a Zeneakadémián Viski Jánosnál tanult zeneszerzést, 1956-ban diplomázott.
Ezután a Bartók Konzervatóriumban, majd 1962-tÅ‘l a Zeneakadémián is oktatott, 1968-tól docensként, 1974-tÅ‘l egyetemi tanárként; 1984-tÅ‘l rektorhelyettesként, aztán 1988-tól két cikluson át 1994-ig rektorként is tevékenykedett. VezetÅ‘sége idején kezdÅ‘dött a csembaló és a jazz oktatása az egyetemen.
Alapító tagja volt 1992-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának. MűveibÅ‘l több rádió- és hangfelvétel készült. Két operát, hat szimfóniát, számos zenekari, szóló- és kamarazenei, valamint vokális művet komponált.
Munkásságát többek közt Kossuth-, Erkel-, Bartók-Pásztory-díjjal és kiváló művészi címmel, 2000-ben szülÅ‘városa, Sopron díszpolgári címmel, 2020-ban pedig a Nemzet Művésze díjjal ismerték el. Soproni Józsefet a Zeneakadémia saját halottjának tekinti."
(MTI)
Kép forrása: MTI / Cseke Csilla

Gyászjelentés
Elhunyt Gonda János Széchenyi- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, zeneszerzÅ‘, zenetörténész, egyetemi tanár.
89 éves korában hosszantartó betegség után meghalt Gonda János a ZeTa tiszteletbeli választmányi tagja, egykori elnöke. Gonda János a magyar zenei élet meghatározó alakja volt. ElÅ‘adóművészként, zeneszerzÅ‘ként, tanárként, kollégaként óriási űrt hagy maga után.
​
ZeneszerzÅ‘ként elsÅ‘sorban jazzdarabokat komponált, de emellett számos filmzenét, pantomim- és balettzenéket, valamint szimfonikus jazzműveket is írt. 1965-ben megszervezte, és 1998-ig vezette a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz tanszakát. A műfaj ekkor kapott elsÅ‘ ízben helyet az állami zeneoktatásban. 1990-ben a tanszak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékévé alakult át.
​
1972-1984 között a Nemzetközi Jazz Föderáció alelnöke volt, 1984-tÅ‘l az oktatási ügyeket intézte. Létrehozta, majd vezette az 1990-tÅ‘l 2000-ig működÅ‘ tatabányai Nemzetközi Kreatív Zenepedagógiai Intézetet. 1990-1991 között a Magyar Jazz Szövetség elnöke, 1991 óta örökös tiszteletbeli elnöke volt.
Komponált, tanulmányokat és szakcikkeket írt, valamint az egyetem doktori iskoláján tartott kurzusokat.
Több programot is szervezett a ZeTa keretei között. A "Rögtönzés a zenei elÅ‘adásban és pedagógiában" konferenciát 2010-ben nagy érdeklÅ‘dés kísérte. Az általa írt cikkel emlékezünk rá, fejezzük ki tiszteletünket iránta.
​
A cikket erre a linkre kattintva olvashatja el.
